consult

اگر خانه مارا از ما بگیرند, ما خانه دیگری انتخاب میکنیم. اگر وسایل مارا بگیرند, میتوانیم وسایل دیگری داشته باشیم. اگر پول مارا بگیرند میتوانیم دوباره ثروت جدیدی بدست بیاوریم.

اما اگر وقت مارا از ما بگیرند, دیگر نمیتوانیم آن را بدست بیاوریم. آن بخشی از زندگی ما از بین رفته است که دیگر نمیشود جایگزین کرد.آن هم وقت کوتاه ماست.

در سال 2011 زمانی که برای مهاجرت اقدام کردم, شروع به جمعاوری اطلاعات در مورد همه کشورهای مورد علاقه ام کردم. کشورهایی که بتوانم بیزنسی که در ایران شروع کرده ام را عمیق تر پایه ریزی کنم. تا سال 2013 این جستجو ادامه داشت تا بالاخره اتریش و آلمان بعد از بررسی همه جوانب انتخاب شدند. ابتدا دو سال برای اتریش تلاش کردم ولی به دلیل دردسرهای سفارت و پذیرش دانشگاهها (که حتی برای برخی ها در نمایندگی های آن دانشگاهها امتحان ورودی دادم) از آن منصرف شدم و تمام وقت و انرژی را از سال 2015 معطوف به آلمان کردم.در اوایل 2017 وارد آلمان شدم و فهمیدم انتخاب درستی داشته ام. اما کاش که این زودتر آن را انجام میدادم.

اگر خانه مارا از ما بگیرند, ما خانه دیگری انتخاب میکنیم. اگر خودرو مارا بگیرند, میتوانیم خودرو دیگری بگیریم. اگر پول مارا بگیرند میتوانیم دوباره ثروت جدیدی بدست بیاوریم.

اما اگر وقت مارا از ما بگیرند, دیگر نمیتوانیم آن را بدست بیاوریم. آن بخشی از زندگی ما از بین رفته است که دیگر نمیشود آن را جایگزین کرد.

من اگر در سال 2011 یک سال وقت صرف میکردم و بهترین مشاور مهاجرت را انتخاب میکردم, و مسیر را به دست او میسپردم , در سال 2012 به هدفم رسیده بودم.

نه 5 سال بعد که پول و زمان زیادی را برای موارد مختلف و مشاوره های بیهوده از دست داده بودم.

ای کاش من از ابتدا یک مشاور داشتم .کسی که راه را رفته.مسیر را بلد است.و من را به سلامت از این مسیر عبور میدهد. کسی که خطرات راه را به من میگوید و من را از یک مسیر امن راهنمایی میکند. تا من دچار حاشیه ها , راههای فرعی , هزینه های بیهوده, و بزرگترین زیان یعنی از دست رفتن زمان نشوم.

بعدها فهمیدم با حقوق یک ماه کارم در آلمان , هزینه این راهنما و مشاور , جبران میشده است و نباید تعللی در استخدام یک مشاور میکرده ام. هزینه یک ماه درآمد در آلمان برای مشاوره ای که یک عمر زندگی من را تامین میکرد. اما آن زمان دیر بود و 5 سال از عمر رفته بود.

 

Untitled-33

حرفی که میخواهم بزنم این است که همه ما در هر مسیری, نیاز به یک راه بلد داریم. وگرنه خودمان باید همه چیز را صحیح و خطا کنیم. در انتها خسته و درمانده , با پول و زمان از دست رفته, تازه ببینیم که به هیچ جا نرسیده ایم و حتی گم هم شده ایم.

من این راه را تنها طی کردم. راه و چاه را دیدم.ضرر مالی و زمانی کردم. و این اشتباه 5 سال از عمر من را تلف کرد و شاید 10 برابر هم هزینه مالی بیشتر داشت. استرس, خستگی و درماندگی هم بماند.

اکنون اما آنچه در این مسیر آموختم را, چه در دوران قبل آلمان و چه در داخل آلمان , با شما به اشتراک میگذارم. شمایی که تصمیم ورود به یک کشور قانونمند مثل آلمان دارید که حتی اگر ندانید باید آدرس منزل جدیدتان را به شهرداری اعلام کنید باید جریمه بدهید. پس خیلی جریمه ها در انتظار شماست. که من همه آنهارا متاسفانه به علت ناآگاهی پرداخت کرده ام و اکنون آن را برای هیچ کس دیگر نمیخواهم.

اکنون بعد از 5 سال که شروع به آموختن قوانین آلمان کرده ام , نه تنها قوانین بلکه سیستم اداری که قانون را اجرا میکند را درک کرده ام. چیزی که فراتر از قانون است. در این 5 سال فهمیده ام چطور بوروکراسی در آلمان میتواند بزرگترین کمک یا بزرگترین مشکل شما باشد. انتخاب با شماست. یا اینکه چطور از صفر هر هدفی را پایه ریزی کنید و در 2 یا 3 سال آن را عملی کنید. بدنبال هیچ چیز سریعی در سیستم این کشور نباشید. چرا که شما نیاز به یک برنامه 5 ساله دارید.

پس اگر اول خط هستید, با من تماس بگیرید. اگر حتی در آلمان هستید, باز هم نیاز به مشاوره برای پلن کردن مسیر آینده تان دارید. شما یک پلن شخصی نیاز دارید. نه پلنی که اسمش دانشگاه و بعد استخدام و .. باشد. هیچ چیز طبق پلن ذهنی شما جلو نمیرود و به همین سادگی قرار نیست از صفر به صد برسید. مگر یک ساختار روی کاغذ داشته باشید و مسیرهای فرعی, اضطراری یا جایگزین را از قبل تحقیق و بررسی کرده باشید. من از کار در رستوران و کلاس زبان در آلمان شروع کرده ام و اکنون شرکت من در آلمان و ایران دو شعبه با 11 کارمند را داراست.

وقت را از دست ندهید و با من تماس تلفنی بگیرید. من به بهترین شکل پلن کاری یا زندگی آینده شمارا در آلمان ترسیم کنم و شما را در رسیدن به هدفتان کمک میکنم.

Scroll to Top