آخرین آپدیت قانون مهاجرت کاری آلمان fachkräfteeinwanderungsgesetz

با سلام و وقت بخیر. توضیحاتی را در مورد این قانون هنوز اجرا نشده مینویسم که خلاصه ای از بررسی اخبار و نشریات دولتی و غیر دولتی آلمان در سه ماه اخیر است.امیدوارم در فقدان منابع فارسی, در این نوشته ,شفاف سازی مناسبی برای سوالات دوستان در مورد این قانون ارایه بدهم.

لازم به ذکر است که اول مارچ این قانون اجرا خواهد شد. در سوم مارچ قرار شده است اتاق بازرگانی اطلاعات کاملتری برای واجدین شرایط ارایه دهد.
امید آهنگرانی.فبریه ۲۰۲۰.
غرب آلمان.
Ahangarani.com / t.me/Omidahangarani

https://www.youtube.com/watch?v=dKiRZTzBedQ&t=119s
آپدیت قانون ارایه شده در فبریه ۲۰۲۰


…..
…..
https://youtu.be/OmPWkOQn7ZU
کلیات قانون ارایه شده در دسامبر ۲۰۱۹

ابتدا اینکه ب دلیل نیاز آلمان در سال آینده به نیروی کار فنی بخصوص در بحث ساخت و ساز و نگهداری از سالمندان و همچنین پیرشدن جمعیت, این قانون تصویب شده است.این اولین قانون مهاجرتی آلمان هست و به همین علت توجه زیادی به آن شده است.گرچه این قانون مخالفانی هم دارد که معتقدند این قانون باعث مهاجرت افراد بی صلاحیت هم خواهد شد و تعادل جامعه را در خطر قرارخواهد داد.اما به هرحال این قانون تصویب شده و گفته شده از مارچ ۲۰۲۰ و به گفته برخی منابع از ژانویه ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد. پیشنویس طرح به این شکل هست که افرادی ک سطح زبانی B2دارند و بتوانند ثابت کنند در حرفه ای یک دوره کاراموزی گذرانده اند, میتوانند برای یک ویزای شش ماهه اقدام کنند. مشخص نشده منظور از کاراموزی چیست و چه نوع دوره ای مورد قبول است.این مسایل را بطور خاص سفارت المان در هر کشور بسته به شرایط اموزشی هر کشور تصمیم میگیرد. یا بطور مثال مشخص نیست ایا کسانی که سابقه کاری خوبی دارند باز هم نیاز به ارایه کاراموزی دارند یا نه؟

در ادامه ذکر شده که افراد میتوانند به آلمان بیایند و دنبال کار بگردند.گفته شده افراد زیر ۲۵ سال میتونند بعد از ورود به آلمان یک دوره کاراموزی هم بگذرانند یا حتی تحصیل کنند. اما مشخص نیست چه نوع تحصیل یا کاراموزی میتونند انتخاب کنند و تقبل هزینه ها با چه کسی خواهد بود.

دو نوع مدرک کاری برای افراد مشخص شده است.

کسانی ک در خارج المان اسبیلدونگ یا کاراموزی دیده اند که این کاراموزی را بتوان برابر با کاراموزی های آلمان یا کاراموزی های شغلی آلمان (تجربی در حین کار) دانست.

کسانی که در تحصیلات دانشگاهی در رشته ای دارند که این رشته در آلمان انرکانت یا همان مورد تایید باشد.

منبع https://cutt.ly/TeqNJ6i

یک استثنا برای متخصصین کامپیوتر و آیتی وجود دارد.بدون مدرک تحصیلی یا کاراموزی اگر ثابت کنند سه سال در شغلی بوده اند که ماهانه بالای ۴۰۰۰ یورو حقوق داشته اند, پس از تایید اداره کار آلمان , شامل این قانون خواهند شد. در برخی دیگر منابع اشاره ای به این مبلغ از حقوق نشده است.

حذف آزمون اولویت چیست؟
با توجه به وضعیت مناسب بازار کار ، آزمون اولویت برای اشتغال واجد شرایط لغو می شود ، اما برای دسترسی به آموزش های فنی حرفه ای ادامه خواهد یافت. این بدان معناست که دیگر لازم نیست قبل از استخدام یک متخصص از کشور ثالث ، یک نامزد داخلی یا اروپایی در دسترس باشد یا خیر. در عین حال ، قانون شامل یک دستورالعمل تجویز شده است که طبق آن ، در صورت تغییر وضعیت بازار کار ، چک اولویت می تواند خیلی سریع دوباره – مثلاً در برخی حرفه ها یا در مناطق معین – دوباره صادر شود.
Ahangarani.com / t.me/Omidahangarani

آیا این قانون از کانادا الگو برداری شده؟

مقامات آلمان معتقدند اینطور نیست.

سیستم امتیاز به معنای فرآیندهای انتخاب طولانی و بوروکراسی جدید است. این قانون اما برعکس جهت ساده سازی است. در عوض ، افزایش واقعی مهاجرت نیروی کار ماهر به جایگذاری هدفمند در بازار کار محلی و افزایش ارتقاء زبان در خارج از کشور کمک میکند.

دولت می خواهد مهاجرت کارگران ماهر را ترویج کند

منبع https://cutt.ly/ceq6LNb

در این بحث ، هورست سیوفر ، وزیر کشور فدرال تأکید کرد که مشاغل موجود در صنعت مراقبت های بهداشتی ، مراقبت ، تجارت و صنایع دستی و ساخت و ساز و همچنین بسیاری از حرفه های فن آوری “به طرز ناامیدی به دنبال کارگران ماهر هستند. تغییر جمعیتی این مشکل را تقویت می کند. حتی اگر از پتانسیل نیروی انسانی در آلمان و اتحادیه اروپا قبل از هر چیز دیگری استفاده شود ، احتمالاً این کافی نخواهد بود. بنابراین ، دولت فدرال  Fachkräfteeinwanderungsgesetz را ارایه می کند .

هوبرتوس هیل ، وزیر کار فدرال هشدار داد که کمبود کارگران ماهر در حال حاضر “خطر قابل توجهی برای رشد” در بسیاری از مناطق و بخش ها است.

اگرچه در حال حاضر فرصت های مهاجرت برای تحصیلات دانشگاهی وجود دارد ، اما “فرصت کافی برای حرفه ای ها” وجود ندارد.

افراد حرفه ای دارای آموزش حرفه ای واجد شرایط نیز می توانند برای مدت زمان محدود ویزای کاریابی دریافت کنند. پیش نیاز , دانش آلمانی و تمکن مالی مبنی بر تأمین معیشت در آلمان است.

منبع https://cutt.ly/3ewtsH1

توضیح: اموزش حرفه ای شغلی در آلمان شامل دو دسته است.تئوری ک در مدرسه انجام میشود مثل فنی و حرفه ای. و ترکیب تئوری و عملی که پس از مدرسه افراد در جایی مشغول ب کار میشوند تا آن را یاد بگیرند.

پس برای خارجی ها نیز احتمال اینکه هم سند تئوری و هم عملی ( بطور مثال نامه ای از محل کار مبنی بر تایید فعالیت ها و اموزشهای تمرین شده) جزیی از الزامات باشد وجود دارد.
Ahangarani.com / t.me/Omidahangarani

Menschen, die als Fachkräfte zu uns kommen, sollen Teil unserer Gemeinschaft werden. Dazu gehört auch, dass sie eine sichere Perspektive für ihre Zukunft in Deutschland haben. Fachkräfte, die einen deutschen Hochschulabschluss oder eine deutsche Berufsausbildung haben, können künftig nach zwei Jahren Beschäftigung eine Niederlassungserlaubnis bekommen und Fachkräfte mit ausländischem Abschluss nach vier Jahren

افرادی ک با این قانون وارد آلمان میشوند, پس از داشتن تحصیل یا کاراموزی در آلمان و پس از دوسال کار در آن حوزه میتوانند در خواست اقامت دایم کنند. افراد با تحصیلات خارج از آلمان پس از چهار سال این امکان را دارند.

https://www.bmas.de/DE/Presse/Meldungen/2018/fachkraefteeinwanderungsgesetz.html

Wer gilt als Fachkraft? چه کسی به عنوان نیروی متخصص شناخته میشود؟

Sowohl Akademiker mit einem in Deutschland anerkannten Hochschulabschluss als auch Arbeitskräfte mit einer qualifizierten, in Deutschland anerkannten Berufsausbildung.

این خبر به منزله ی منتفع شدن دانشجویان در حال اتمام درس در المان نیز هست

Wer noch keinen Arbeitsvertrag hat, aber eine qualifizierte Berufsausbildung nachweisen kann, bekommt eine Aufenthaltserlaubnis für sechs Monate, um eine Stelle zu finden. In dieser Zeit können Arbeitssuchende bis zu zehn Wochenstunden auf Probe arbeiten oder ein Praktikum absolvieren, Voraussetzungen sind gute Deutschkenntnisse auf B2-Niveau und genug Geld für den Lebensunterhalt.

در دوره کاریابی در آلمان, افراد میتوانند ده ساعت در هفته کار کنند (بطور مثال به عنوان کار تستی برای یک شرکت) یا پرکتیکوم (شبیه به کاراموزی کوتاه مدت) بگذرانند ( احتمالا این هم فقط پرکتیکومهایی که ده ساعت در هفته بیشتر نباشند)
Ahangarani.com / t.me/Omidahangarani

In welchen Berufen fehlen Fachkräfte?

Gesucht werden zum Beispiel Ärzte, Physiotherapeuten und Pflegekräfte, IT-Spezialisten, Ingenieure und Handwerker in der Baubranche, Experten für Luft- und Raumfahrt, Mechatronik, Elektrotechnik, Energietechnik und weitere MINT-Berufe (Mathematik, Informatik, Naturwissenschaft und Technik).

احتیاج بیشتر به چه مشاغلی هست؟

 پزشکان ، فیزیوتراپیست ها و پرستاران ، متخصصان فناوری اطلاعات ، مهندسین و صنعتگران صنعت ساختمان ، کارشناسان هوافضا ، مکاترونیک ، مهندسی برق ، فناوری انرژی و سایر حرفه های MINT (ریاضیات ، علوم کامپیوتر ، علوم طبیعی و فناوری)

Da IT-Spezialisten besonders begehrt sind, gibt es für sie eine Sonderregelung. Sie dürfen auch ohne Ausbildung einreisen – vorausgesetzt, sie können nachweisen, dass sie im Ausland schon mehrere Jahre in der Branche gearbeitet haben.

متخصصین آیتی بدون ارایه کاراموزی به سفارت میتوانند این ویزا را دریافت کنند.تنها باید ثابت کنند در این حوزه چندسال سابقه کاری دارند.
Ahangarani.com / t.me/Omidahangarani

به این امید که کسی استفاده ای کنه ازین مطلب.به امید باز شدن گرهی.

ز کار ما و دل غنچه صد گره بگشود – نسیم گل چو دل اندر پی هوای تو بست
مرا به بند تو دوران چرخ راضی کرد – ولی چه سود که سررشته در رضای تو بست
چو نافه بر دل مسکین من گره مفکن – که عهد با سر زلف گره گشای تو بست
تو خود وصال دگر بودی ای نسیم وصال – خطا نگر که دل امید در وفای تو بست
ز دست جور تو گفتم ز شهر خواهم رفت – به خنده گفت که حافظ برو که پای تو بست
 

نیاز به مشاوره دارید؟ روی لینک زیر کلیک کنید

http://ahangarani.com/contact/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top