هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان۲۰۱۹

اگر بخواهیم در یک جمله هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را برآورد کنیم باید بگوییم : در حدود ۸۵۰ یورو ماهانه برای هزینه های زندگی در آلمان در نظر بگیرید.

مخارج زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بسیار کمتر و منطقی تر است. قیمت غذا، محل اقامت، لباس و … اساسا در مقیاس متوسط ​​اروپا قرار دارد. بنابراین شما می توانید برای پرداخت هزینه های زندگی در آلمان ، در یک ماه با مبلغ ۸۵۰ یورو برنامه ریزی کنید. ناگفته نماند بزرگترین دغدغه دانشجویان در این کشور مربوط به اجاره ماهیانه خانه است.

شما باید در طول مدت اقامت خود در آلمان هزینه های زیر را به عنوان مخارج زندگی در آلمان پرداخت کنید:

  • هزینه های زندگی در آلمان (اجاره، غذا، لباس، کتاب، تلفن، …)
  • بیمه سلامت
  • شهریه دانشگاه
  • هزینه های احتمالی
در شهرستانهای بزرگ، هزینه های زندگی در آلمان می تواند بطور قابل ملاحظه ای بسته به جایی که شما زندگی می کنید متفاوت باشد. برای مثال : شما باید در خصوص هزینه های زندگی و تحصیل در مونیخ حتما برنامه ریزی دقیق و صرفه جویانه تری داشته باشید تا زندگی در شهر لایپزیگ!
به عنوان یک قاعده، اگر قصد تحصیل در آلمان دارید پیشنهاد ما اینست که می توانید در شهرهای کوچکتر با پول کمتری نسبت به شهرهای بزرگتر آلمان، زندگی و تحصیل کنید. طبیعتا  مقدار پولی که برای مخارج زندگی در آلمان نیاز دارید، در نهایت بستگی به قدرت مالی و اقتصادی و شرایط زندگی شما بستگی دارد.

هزینه اجاره در آلمان

همانطور که اشاره شد بخش عمده هزینه زندگی دانشجویی در آلمان مربوط به بخش اجاره در آلمان است.  با این حال، قیمت اجاره در آلمان بسیار متفاوت
است. بسته به جایی که شما برای زندگی انتخاب می کنید، شما مبلغ ۲۱۰ تا ۳۶۰ یورو در هر ماه برای اجاره در آلمان پرداخت خواهید کرد.

کار دانشجویی در آلمان

بیشتر دانشجویان، هزینه های زندگی در آلمان را با کار کردن در ضمن تحصیل که به اصطلاح کار دانشجویی در آلمان گفته می شود، تامین می کنند. اگر درآمد دانشجو با کار دانشجویی در آلمان کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه باشد، معاف از پرداخت مالیات می باشد. اما اگر با کار دانشجویی در آلمان درآمدی بیشتر از ۴۵۰ یورو در ماه کسب کند، باید مالیات و بیمه را پرداخت کند. هر چند با درخواست دانشجو، این هزینه قابل برگشت است.

شهریه دانشگاه ها در  آلمان

 بخش دیگر هزینه زندگی دانشجویی در آلمان ، پرداخت شهریه  هر ترم است.همه دانشجویان دانشگاهی ملزم به پرداخت این هزینه هستند. شهریه ترم به طور متوسط ​​حدود ۲۵۰ یورو است، اما می تواند بسته به دانشگاه و خدماتی که در آن وجود دارد، متفاوت باشد.
یک قسمت از شهریه ترم شامل خدمات و هزینه های اجتماعی می شود. به عنوان مثال، سالن غذاخوری دانشجویی، امکانات ورزشی و خدمات اداری. همچنین در برخی از ایالت ها دانشجویان هزینه اضافی اداری می پردازند که می تواند از ۵۰ تا ۷۵ یورو در هر ترم باشد.
شهریه ترم در بسیاری از دانشگاه های آلمان صرف هزینه بلیط عمومی می شود. با “بلیط ترم” شما می توانید بدون هیچ هزینه ای از تمام حالت های حمل و نقل عمومی در داخل و اطراف شهر دانشگاه خود استفاده کنید. بسته به شهر و محدوده بلیط، بلیط می تواند بین ۲۵ تا ۱۶۰ یورو در هر ترم باشد.
هزینه اجاره و آب و برق 323
غذا و نوشیدنی€ ۱۶۸
لباس€ ۴۲
مطالب آموزشی€ ۲۰
اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی€ ۹۴
بیمه درمانی و هزینه پزشکی€ ۸۰
تلفن، اینترنت و تلویزیون€ ۳۱
تفریح و فرهنگ و ورزش€ ۶۱
مجموع€ ۸۱۹

میبینیم که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان ۸۵.۰۵٪ بالاتر از ایران است (بدون در نظر گرفتن اجاره)

به طور کلی اجاره در آلمان نیز ۵۷.۳۵٪ بالاتر از ایران است (بر حسب میانگین برای همه شهرها)

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید


لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top