هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان یکی از اصلی ترین موارد در خصوص مهاجرت به آلمان است که باید یک برآورد اولیه از آن داشته باشید. هزینه ­های تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف دنیا به دو قسمت کلی، تقسیم می ­شوند. دسته اول کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا که هزینه زندگی و تحصیل بالایی دارند و دسته دوم کشورهایی مانند آلمان، اتریش و غیره هزینه­ های زندگی و تحصیلی پایینتری نسب به کشورهای ذکر شده دارند. در سال ۲۰۱۴، دولت کشور آلمان، هزینه دانشجویان دوره لیسانس را در تمامی دانشگا­ه های دولتی این کشور رایگان اعلام کرد.

معرفی کشور آلمان

کشور آلمان در مرکز اروپا قرار دارد و نام رسمی آن، جمهوری فدرال آلمان می ­باشد. پایخت این کشور، شهر برلین است. همسایگان آلمان، کشورهای دانمارک، لهستان، اتریش، سوئیس، جمهوری چک، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ می­باشند. جمعیت این کشور حدود ۸۲ میلیون است و پرجمعیت ترین کشور قاره اروپا محسوب می­ شود. این کشور دارای ۱۶ ایالت و نظام سیاسی آن به طور دموکراتیک پارلمانی می­باشد. صنعتی ترین کشور اتحادیه و ثروتمندترین کشور اروپایی، کشور آلمان می­باشد. شهرهای بزرگ این کشور، شهرهای مونیخ، برلین، هامبورگ، فرایبورگ و فرانکفورت می ­باشند.

دانشگاه های کشور آلمان

دانشگاه های دولتی و خصوصی، انواع دانشگاه های موجود در آلمان می ­باشند. هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های دولتی آلمان پایین و گزینه مناسبی برای متقاضیان محسوب می شود. کشور آلمان جزء کشورهایی است که هزینه زندگی پایینی دارد. هزینه تحصیل در این کشور، حدودا ۳۰۰ الی ۴۰۰ یورو در هر ترم است که اکثرا مربوط به ثبت نام می­باشد. به طور متوسط هزینه­ های زندگی در این کشور حدودا ۴۰۰ الی ۶۰۰ یورو می­ باشد. دانشجویان با کار در حین تحصیل می­ توانند کمک شایانی به مخارج زندگی خود نمایند.

معمولا دانشجویان در طول هفته در مقطع لیسانس ۱۰ الی ۲۰ ساعت، مقطع فوق لیسانس ۲۰ الی ۳۰ ساعت اجازه کار دارند. مجوز کار در طول تحصیل برای دانشجویان دوره دکترا، تفریباً ۳۰ الی ۴۰ ساعت در هفته است. حقوق و دستمزد یک ساعت کار تقریبا مبلغی بین ۸ الی ۱۰ یورو خواهد بود. دانشگاه های کلن، مونیخ و برمن از جمله دانشگاه های دولتی کشور آلمان می­باشند. موسسه آلمانی تبادلات آکادمیک (DAAD) برای دانشجویان آلمانی و خارجی، کمک هزینه­ هایی مهیا نموده است. یکی دیگر از موسسه­ هایی که بورسیه ارائه می­دهد، وزارت فدرال آموزش و پژوهش می ­باشد. در ادامه به بررسی بیشتر در مورد هزینه تحصیل و زندگی در آلمان خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان در مقاطع تحصیلی

اگر مستقیماً از مقطع کارشناسی وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید، اخذ مدرک در این مقطع رایگان خواهد بود. شهریه مقطع فوق لیسانس ناپیوسته برای دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را از کشورهای مختلف اخذ کرده باشند، متفاوت می­باشد. شهریه این مقطع در دانشگا­ه های دولتی در حدود ۵ هزار یورو در سال و برای دانشگاه های خصوصی تا ۳۰ هزار یورو خواهد رسید. در مقطع دکترا برای ۶ ترم ابتدایی، تحصیل در همه دانشگاه ها به صورت رایگان است. هزینه­ های جانبی مانند مخارج ثبت نام و موارد اداری، مبلغی در حدود ۳۰۰ یورو خواهد بود.

لیست هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه­های دانشجویی در کل به دو قسمت هزینه­های تحصیل و دانشگاه، و هزینه­های جانبی تقسیم می­شود. هزینه­های جانبی شامل بیمه، هزینه رفت و آمد، مسکن، خوراک و غیره می­باشد. همانطور که قبلا ذکر شد تحصیل در دانشگاهای دولتی آلمان، تقریبا رایگان و در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ یورو می­باشد. بیشتر هزینه­ها در مورد مخارج جانبی می­باشد. دانشجویان معمولا با پرداخت مبلغی در حدود ۱۰۰۰ یورو از خدمات شهری در این کشور می­توانند استفاده نمایند. دانشجویان برای اجاره مسکن و مکان زندگی می­توانند از دو روش استفاده نمایند. از طریق خوابگاه­های دانشجویی که هزینه کمتری دارند، روش دوم خرید یا اجاره خانه­های شخصی می­باشد.

در روش دوم طبیعتا دانشجویان باید هزینه بیشتری پرداخت نمایند. هزینه بیمه تحصیلی مبلغی در حدود ۶۰ الی ۷۰ یورو در هر ترم می­باشد. خدمات بیمه درمانی در کشور آلمان، باعث کاهش هزینه زندگی تحصیلی در این کشور می­شود زیرا مخارج درمانی در کشور آلمان بسیار گران می­باشد. دانشجویان با پرداخت هزینه بیمه، کارت بیمه دریافت خواهندکرد که بوسیله این کارت در اتحادیه اروپا قادر خواهند بود رایگان تحت درمان قرار بگیرند. دانشجویان زیر ۳۰ سال، موظف به پرداخت هزینه بیمه در حدود ۱۶۰ یورو می­باشند. که نیمی از این مبلغ را دولت کشور آلمان تقبل می­نماید.

هزینه زندگی در کشور آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان وابسته به محل تحصیل و زندگی است. به عنوان نمونه هزینه زندگی در شهر مونیخ در حدود ۱۱ هزار یورو در سال است. که این شهر گرانترین شهر کشور آلمان می­باشد. هزینه­های زندگی در کشور آلمان در سال به طور میانگین مبلغی در حدود ۱۰ هزار یورو است. اجاره مسکن پر خرج ترین هزینه متقاضیان در ماه خواهد بود. اگر اجاره آپارتمان به صورت شریکی باشد، طبیعتا هزینه پایین تر می­شود. اجاره مسکن در ماه در حدود ۲۵۰ الی ۳۲۰ یورو خواهد بود. همچنین اقامت در خوابگاه دانشجویی حدود ۲۵۰ یورو در ماه هزینه خواهد داشت. بر طبق گزارش موسسه تبادلات آکادمیک کشور آلمان، برخی هزینه­های زندگی را می­توانید در جدول زیر مشاهده فرمایید:

عنوان هزینه (یورو)
مواد غذایی ۱۶۵
لباس و پوشاک ۵۲
حمل و نقل ۸۲
تلفن و اینترنت ۳۳
لوازم مورد نیاز تحصیل ۳۰
سرگرمی­ های اوقات فراغت ۶۸

متقاضیان برای اخذ ویزا باید مدارکی برای اثبات حقوق سالیانه خود در حدود ۸۷۰۰ یورو ارائه نماید. این حقوق در ماه باید حدود ۷۲۵ یورو باشد تا بتواند هزینه­های زندگی را پرداخت نماید.

منبع سفیران سروش سعادت

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani

🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani

🔹وبسایت : Ahangarni.com

🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top