مقایسه تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

اگر شما نیز علاقه مند تحصیل پزشکی در آلمان یا اتریش هستید مطمئنا مقایسه تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. تحصیل پزشکی در هر دو کشور آلمان و اتریش نیازمند داشتن مهارت زبان آلمانی قوی به ترتیب در سطح B1 و C1 می باشد. همچنین دوره تحصیل پزشکی در این دو کشور برتر اروپایی یک دوره ۶ ساله و با ساختار تحصیلی مشابهی می باشد. ناکفته نماند که شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی دو کشور نیز مشابه هم و نیازمند قبولی در آزمون ورودی است.

 • آیا تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش رایگان است؟
 • مدارک و شرایط لازم جهت پذیرش از دانشگاه های علوم پزشکی آلمان و اتریش چیست؟
 • آیا برای تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش داوطلبان باید آزمون خاصی را بگذرانند؟
 • شرایط اخذ مجوز کار پزشکی در آلمان و اتریش به چه ترتیبی است؟
 • میانگین درآمد کار (Approbation) پزشکان در آلمان و اتریش به چه صورتی است؟

با مقایسه تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش متوجه نکات اساسی مختلفی می شویم. ابتداء اینکه شرایط تحصیل پزشکی در کشور آلمان به دلیل رایگان بودن تحصیل در این کشور و نیز فرصت های کاری بسیار مطلوب از جذابیت بالایی در بین متقاضیان بر خوردار است. همچنین کیفیت تحصیل پزشکی نیز در آلمان به سبب وجود امکانات و زیر ساخت های پیشرفته آموزشی بهتر از کشور اتریش می باشد

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش طرفداران بسیاری در بین دانشجویان ایرانی دارد. اما آیا از تفاوت این دوره تحصیلی در آلمان و اتریش باخبرید؟ بی تردید یکی از مقاصد تحصیل پزشکی غیر انگلیسی زبان اما برتر جهانی آن هم با هزینه تحصیل رایگان کشور آلمان می باشد. کلا در آلمان ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد. برنامه های آموزش پزشکی در آلمان صرفا به مدت ۶ سال طول کشیده و غالبا هم نیازمند دانش زبان آلمانی قوی در سطح B1 است.

تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی اتریش نیز شرایط خاص خود را دارد و شما برای اخذ مدرک پزشکی باید دوره تحصیلی ۶ ساله را به اتمام برسانید. تحصیل در برنامه های پزشکی اتریش نیز غالبا به زبان آلمانی بوده و حداقل دانش زبان آلمانی مورد نیاز در سطح C1 می باشد. اما دانشگاه های پزشکی اتریش یک دوره آمادگی یکساله را نیز برای آمادگی جهت آزمون پذیرش برگزار می کنند که جهت ورود به دانشگاه های علوم پزشکی مفید می باشد.

شرایط آلمان (Germany) اتریش (Austria)
تعداد دانشگاه ها ۳۶ دانشگاه دولتی ۵ دانشگاه علوم پزشکی
فرآیند درخواست دانشگاه پزشکی انجام شده بطور متمرکز توسط بنیاد پذیرش های دانشگاهی (Stifung fur Hochschulzulassung) انجام شده از طریق هر دانشگاه
شرایط پذیرش مدرک دیپلم متوسطه + آزمون TMS مدرک دیپلم+ آزمون MedAT
مدت تحصیل ۶ سال ۶ سال
میانگین شهریه €۰ (یورو) برای دانشگاه های پزشکی دولتی €۱۵۶۰.۲۰ (یورو) در سال
آزمون های هیئت پزشکی دولتی ۳ آزمون (آزمون اول دو مرحله ای است) ۳- ۴ آزمون

ساختار تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که دوره پزشکی در هر دو کشور ۶ ساله می باشد و بعد از قبولی در آزمون نهایی دولتی به دانشجویان مدرک پزشکی اعطاء می گردد. قبولی در این آزمون ها همچنین منجر به اخذ مجوز رسمی کار پزشکی می گردد. در ضمن ساختار آموزش پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی دو کشور نیز تا حدودی مشابه هم بوده و شامل مراحل زیر است:

 • مرحله ۱: مرحله پیش بالینی شامل ۴ ترم یا ۲ سال آموزش در زمینه های علوم طبیعی و پزشکی که با اولین آزمون اخذ مدرک پزشکی به اتمام می رسد.
 • مرحله ۲: مرحله بالینی که مرحله اصلی تحصیل بوده و به مدت ۶ سال طول می کشد و مشتمل بر دروس اصلی پزشکی و دوره های عملی و انترنی و نیز سمینارها می باشد.
 • مرحله ۳: سال عملی یا پرکتیکال که شامل یک سال آموزش کیلینیکی در آلمان و اتریش می باشد.
 • مرحله ۴: آزمون دولتی که برای اتمام دوره پزشکی و نیز اخذ مدرک در این رشته تحصیلی الزامی است. پس از قبولی در این آزمون است که شما می توانید نسبت به اخذ مجوز کار (Approbation) اقدام کرده و به عنوان یک دکتر مجوزدار کار کنید.

مقایسه پذیرش جهت تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

مقایسه پذیرش جهت تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، برای تحصیل در رشتع پزشکیو اتریش شما نیازمند ارائه نمره آزمون زبان آلمانی TestDaf یا DSH در سطح B1 برای دانشگاه های آلمان و در سطح C1 برای دانشگاه های اتریش می باشید. اما در صورت نداشتن این مدارک جای هیچ نگرانی نیست و شما می توانید در دوره زبان آلمانی پیش تحصیل ثبت نام و مدرک زبان آلمانی خود را قبل از شروع تحصیل اخذ نمائید. اما دیگر شرایط و مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان و اتریش عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات مربوطه
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • نمره قبولی در آزمون های ورودی
 • ویزای تحصیلی و مجوز اقامتی لازم

لازم به یادآوری است که مهلت ثبت نام در آزمون ورودی علوم پزشکی آلمان با عنوان Willkommen beim Test für Medizinische Studiengänge یا به طور مخفف TMS تا ۰۹ می سال ۲۰۲۰ بوده و هزینه ثبت نام €۸۳ (یورو) می باشد. اما مهلت ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی اتریش تحت عنوان آزمون MedAT تا ۳۱ مارس همین سال می باشد و هزینه آزمون نیز در حدود €۱۲۰ (یورو) اعلام شده است.

مقایسه شرایط کار پزشکان در آلمان و اتریش

دانشجویان پزشکی ایرانی حاضر در آلمان که قصد کار پزشکی ر این کشور را دارند ابتداء بایستی به فکر تمدید ویزای اقامتی خود تا ۱۸ ماه باشند تا بتوانند کاری مرتبط با رشته تحصیلیشان در آلمان پیدا بکنند. برای این منظور شما نیازمند ارائه مدارک ذیل به اداره مهاجرت محلی آلمان هستید:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پایان دوره تحصیلات پزشکی
 • بیمه پزشکی معتبر
 • گواهی تمکن مالی کافی

اما دانش آموختگان پزشکی در ایران می توانند با اثبات تمکن مالی خود درخواست ویزای جستجوی کار آلمان یا Jobseeker Visa داده و به مدت ۶ ماه در آلمان به کاریابی بپردازند. در حال حاضر نیاز بالایی در بازار کار آلمان برای پزشکان مخصوصا در نواحی روستایی وجود دارد. اما کلیه پزشکان خارجی که قصد کار در اتریش را دارند بایستی علاوه بر مدرک پزشکی، دانش کافی زبان آلمانی نیز داشته باشند. همچنین مدرک پزشکی معادل سازی شده با استانداردهای آموزش پزشکی اتریش جهت اخذ مجوز کار طبابت الزامی است. در حال حاضر میانگین درآمد پزشکان در آلمان حدود €۶۵,۰۰۰ (یورو) اما در اتریش در حدود €۵۸,۱۵۹ (یورو) می باشد

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani

🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani

🔹وبسایت : Ahangarni.com

🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top