قانون مهاجرت کاری آلمان اجرا شد

امید آهنگرانی ۲مارچ دوسلدورف

از روز یکشنبه اول مارچ قانون مهاجرت نیروی متخصص به آلمان از نظر قانونی رسمی شد و دوشنبه دوم مارچ , این قانون اولین روز کاری خود را آغاز کرد.

اما این قانون به چه معناست؟ هدف از اجرای آن چه خواهد بود؟

چه کسانی میتوانند برای آن اقدام کنند؟

از آنجایی که این قانون خام و بدون تجربه اجرایی ست , خیلی موارد را نمیتوان بصورت صد در صد تصور کرد و منتظر اطلاعات کامل تر تا دوماه آینده بود. استثناء هایی طبیعتا وجود خواهند داشت ک ب تدریج ارایه میشوند.

….

و اما هدف این قانون ، تسهیل در جذب متخصصان واجد شرایط از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تامین نیروی کار در مشاغل فنی آلمان است.

این قانون چه اقامت هایی صادر میکند؟

افراد واجد شرایط با توجه به این قانون میتوانند اقامتهای زیر را درخواست دهند.

Arbeit, Arbeitssuche, Ausbildung, Ausbildungssuche oder Anerkennung ausländischer Berufsqualifikationen.

اقامت برای کار کردن , کاریابی کردن , گذراندن آوسبیلدونگ یا جستجوی فرصت آوسبیلدونگ یا تحصیل , و یا برای ارزشیابی مدرک کاری که در خارج از آلمان کسب شده و اعتبار بخشی در آلمان.

کسانی ک سابقه کاری بدون نیاز به تحصیل دانشگاهی یا مدرک دانشگاهی در رشته ای فنی دارند , میتوانند در آلمان کار کنند یا کاریابی کنند.

اما آیا آلمان تسهیلاتی برای یافتن سریعتر کار یا آوسبیلدونگ مهیا کرده است؟ هنوز مشخص نیست

گفته شده کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند اما سابقه کاری ندارند بازهم شانس برای مشغول شدن در مشاغل مرتبط را دارند.

….

نیروی متخصص نیاز نیست مثل گذشته از لیست مثبت آلمان کار یا آوسبیلدونگ را انتخاب کنند. بلکه اکنون در تمامی عرصه هایی ک مرتبط با تخصص آنهاست , اجازه فعالیت دارند. ادارات بسیار کار سختی در پیش خواهند داشت تا برای هر رشته , رشته های مرتبط را مشخص کنند و به افراد اجازه فعالیت در آنها را نیز بدهند. از طرفی ارزشیابی هزاران نوع مدارک دانشگاهی و کاری در خارج از آلمان که به آلمان ارسال میشوند زمان و هزینه بالایی برای آلمان خواهد داشت.

علاوه بر  دانشگاهیان ، کارگران ماهر ( واجد شرایط ) هم اکنون می توانند برای یافتن کاراموزی وارد آلمان شوند.

برای این مساله در گذشته شرایط سنی ارایه شده بود. اما گویا اکنون در هر سنی , افراد واجد شرایط میتوانند برای برای اوسبیلدونگ یابی شش ماه به آلمان بیایند.

این درحالیست ک تعداد ۱.۵ میلیون آوسبیلدونگ خالی برای ۲۰۱۹ اعلام شده بود.

….

واجدین شرایط  فعلا کسانی اعلام شده اند ک با سابقه کاری یا مدرک تحصیلی اشان در آلمان مورد تایید باشد ( ک پس از ارسال ب آلمان مشخص میشود ) , همچنین مدرم زبان آلمانی ب یک ( خیلی منابع ب ۲ اعلام کرده اند) داشته باشند و تمکن مالی برای شش ماه زندگی در آلمان ( احتمالا همان در حد ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو اعلام خواهد شد)

افراد در موقع حضور شش ماهه در آلمان هفته ای ده ساعت میتوانند کار کنند ( برخی شرکتها ممکن است بخواهند کار شمارا ببینند)

در برخی منابع ذکر شده است , کسانی ک فقط سابقه کاری دارند و به آلمان می آیند میتوانند در آلمان اقامتی برای بهتر کردن زبان آلمانی خود دریافت کنند.

قانون مهاجرت برای متخصصان آیتی یک استثنا ارائه می دهد: متخصصان آیتی می توانند بدون ارزشیابی مدرک تحصیلی یا کاری اشان در آلمان , تقاضای ویزا بدهند.

….

همچنین اکنون کارفرمایان چنانچه بخواهند نیروی متخصص فنی از خارج آلمان استخدام کنند, میتوانند توقع داشته باشند در مدت ۲ ماه این کار رسیدگی و انجام شود. کارفرما باید این درخواست را به اداره خارجی ها در آلمان تقدیم کند.

….

در چه صورتی میتوان به آلمان آمد و در آلمان دنبال آوسبیلدونگ گشت؟

۱- سن شما زیر ۲۵ سال باشد

۲- مدرک دیپلم داشته باشید ک در آلمان قابل ارزشیابی باشد( در مورد نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی و کاری و اداراتی که این وظیفه را برای این قانون به عهده گرفته اند بزودی صحبت میکنیم)

۳-  مدرک زبان ب دو آلمانی

۴- تمکن مالی برای شش ماه حضور در آلمان

….

احتمال میرود دانشجویان داخل آلمان بتوانند راحت تر از قبل , یک شغل معمولی در حوزه تحصیلی خود پیدا کنند و اقامت تحصیلی خود را به کاری تغییر دهند.

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید
لینک رزرو مشاوره تلفنیLeave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top