شهریه دانشگاه های #آلمان در #ایالت های مختلف

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه ها🔸

یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان، هزینه کم تحصیل و یا به تعبیری شهریه رایگان دانشگاه های آلمانه.
دانشگاه های آلمان برای اکثر رشته ها شهریه ای کمتر از 500 یورو برای یک ترم تحصیلی (هر 6 ماه) در نظر گرفتن. که در اصل میشه گفت این مبلغ هزینه تحصیل شما نیست. شما در ازای پرداخت این مبلغ از خدمات متنوع بهره مند میشین. یکی از مهم ترین این خدمات دریافت کارت حمل و نقل رایگان یا Semesterticket هست. یعنی شما قادر خواهید بود به صورت رایگان و نامحدود از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، ترام، Ubahn، Sbahn و قطارهای بین شهری استفاده کنین. محدوده این تردد بستگی به نوی زمستر تیکت دانشگاه داره. با بلیط بعضی دانشگاه ها در کل ایالت و برخی دیگه فقط در محدوده شهری تردد مجاز خواهد بود. اگر دانشگاه ها همچین قابلیتی رو برای شما فراهم نمیکردن، شما برای تهیه همچین بلیطی باید حداقل 5 برابر این هزینه رو پرداخت میکردین. از جمله خدمات دیگه ای که در قبال پرداخت شهریه از اون بهره مند میشین، غذا های سلف دانشگاه یا Mensa هست. هزینه خرید یک وعده غدایی در منزا بسته به دانشگاه بین 1.5 تا 5 یورو هست، که از قیمت یک وعده غذایی در رستوران پایین تره. همچنین میتونین از تخفیف های دانشجویی برای بازدید از اماکن علمی، فرهنگی و تفریحی در کل دنیا استفاده کنین.

✔دانشگاه های ایالت بادن ووتنبرگ:
از ترم وینتر 2017 ایالت بادن ووتنبرگ برای دانشجویان خارجی شهریه ترمی 1500 یورویی رو در نظر گرفت. مهم ترین شهرهای این ایالت:
Stuttgart, Ulm, Karlsruhe, Konstanz, Mannheim, Heidelberg, Reutlingen, Tübingen, Freiburg, Esslingen

▪همزمان با پولی شدن دانشگاه های ایالت بادن ووتنبرگ شایعاتی مبنی بر اقدام مشابه در ایالت محبوب NRW هم به گوش خورد که با اعتراض دانشجویان این امر تا کنون به وقوع نپیوسته.

✅ در بعضی ایالت ها اگر درستون بیش از حد معمول طول بکشه براتون 500 یورو شهریه اضافه در نظر میگیرن:
ایالت Bremen از ترم 15 به بعد
ایالت Niedersachsen از ترم 6 به بعد
ایالت های Sachsen و Sachsen Anhalt از ترم 5 به بعد
ایالت Thüringen از ترم 4 به بعد

🔹یه دسته دیگری از رشته های خاص هم هستن که بین 600 تا 10 هزار یورو شهریه دارند. خیلی از رشته های مدیریتی بخصوص انگلیسی شامل این دسته اند.

✅ باور غلطی که سال ها موسسات اعزام دانشجو تکرار میکردن این بود که رشته های انگلیسی پولی هستند و اگر آلمانی تحصیل کنین رایگان خواهد بود. همینجا اعلام میکنم که بحث شهریه ربطی به زبان تحصیل نداره.در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید
لینک رزرو مشاوره تلفنیLeave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top