خوداشتغالی در آلمان

امروزه یکی از پرطرفدارترین پروسه های مهاجرت قانونی، اخذ اقامت از طریق خوداشتغالی در آلمان می باشد و قوانین مختص به خود را داراست. کشور آلمان گزینه ای مناسب برای مهاجرت و دریافت اقامت در محدوده اتحادیه اروپا می باشد که با توجه به درخواست متقاضیان، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را در جهت ارائه اطلاعات در زمینه خوداشتغالی در کشور آلمان ارائه نموده است. متقاضیان خود اشتغالی در آلمان می بایست این نکته را در نظر داشته باشند جهت انجام این پروسه می بایست اقامت قانونی این کشور را داشته باشند. قویا پیشنهاد می شود به افرادی که می خواهند مسیر خوداشتغالی را در آلمان به سرانجام برسانند، با افراد متخصص و آموزش دیده در زمینه حقوق بین الملل مشورت نمایند. به طور کل در صورتی که فرد اقامت دائم این کشور را نداشته باشد، خود اشتغالی در آلمان برای او مشکل خواهد بود. مجوز اقامت معمولا به راحتی برای متخصصان حرفه ای مثلا دانشمندان، کارشناسان حرفه ای یا مدیران ارشد در برخی رشته های بیزینسی و غیره اعطا می شود، اما سایر متخصصان نیز می توانند برای دریافت اقامت از طریق خوداشتغالی اقدام نمایند. اگر می خواهید به واسطه خوداشتغالی وارد ابن کشور شده و در ادامه این مسیر اقامت دائم آلمان را کسب نمایید، در صورتی که بیزنس پلن و یا اصطلاحا طرح اقتصادی شما موفق به دریافت تایید دولت آلمان شود و بتوانید ثابت کنید بیزینس شما برای کشور آلمان سودآوری خواهد داشت، می توانید از این طریق اقامت خود و اعضای خانواده تان راکسب نمایید.

مراحل خوداشتغالی در آلمان

آنچه که در پروسه خود اشتغالی نقش اصلی را ایفا می کند، مرحله اول است که می بایست بیزینس پلن قوی ارائه دهید. در قدم بعدی مهم ترین نکته آنست که نشان دهید، شخص آلمانی یا به اصلاح تبعه آلمان نمی تواند چنین شغلی را انجام دهد و یا تا به حال انجام نداده اند. در واقع می بایست این بیزینس یا حرفه نوآوری و خلاقیت نیز به همراه داشته باشد. نوع مدارک تحصیلی (مانند تحصیل پزشکی در المان تجربه کاری شما، شرایط خود اشتغال بودنتان در کشور مبدا از موارد دیگریست که در مراحل بعدی مورد بررسی از سوی دولت آلمان قرار خواهد گرفت. اداره مهاجرت واقع در شهری که شخص درخواست دهنده قصد اجرای بیزینس خود را دارد، ابتدا اسناد خاصی را از  متقاضی درخواست کرده و بررسی کند و پس از آن می تواند با اتاق بازرگانی محلی یا سایر سازمان ها برای بررسی اینکه آیا کسب و کار شخص به اندازه کافی تخصصی و اقتصادی است مشورت نماید. اگر کسب و کار شما قابل قبول تلقی شود، می توانید مجوز اقامت را دریافت کنید. با این حال، ممکن است محدودیت هایی در مورد آنچه شما می توانید انجام دهید و منطقه ای که می توانید پروسه خوداشتغالی تان را اجرا نمایید. به عبارت دیگر، مجوز اقامت در صورتی به شما داده می شود که در منطقه ای که برایتان تعریف شده و همان بیزینسی که به شما اجازه داده شده، اقدام نمایید.

ویزای همراه آلمان

در صورتی که شخص درخواست دهنده متاهل بوده و یا فرزند دارد، این نکته را باید در نظر داشته باشد که می بایست به صورت جداگانه برای اقامت تک تک اعضای خانواده درخواست دهد. در این پروسه نیز همانند سایر پروسه های مهاجرتی تنها فرزندان زیر ۱۸ سال وابسته به والدین تعریف می شوند و برای فرزندانی که در سنین بالاتر می باشند از طرق دیگر مانند ویزاهای تحصیل در المان و کاری می توان درخواست اقامت نمود. نکته دیگری که شما باید از آن آگاه باشید اینست که  اگر شما در حال فکر کردن به راه اندازی کسب و کار خود در آلمان هستید، شناخت معیارهای این کشور و شهروندان آن در حرفه های مختلف بسیار کمک کننده و با اهمیت است. بهترین گزینه جهت کسب اطلاعات به روز در این زمینه دولت فدرال آلمان می باشد.

متقاضیان خوداشتغالی در آلمان

از جمله افرادی که می توانند برای پروسه خوداشتغالی اقدام نمایند و طرح اقتصادی خود را ارائه دهند عبارتند از: متخصصان آزاد (Freiberufler): کسانی هستند که آموزش علمی دارند – وکلا، پزشکان، داروسازان و غیره. سایر حرفه ها ممکن است به عنوان “معاملات” در نظر گرفته شوند. سپس “صنایع دستی” – مانند قصابی، آرایشگر، گل و گیاه و غیره وجود دارد. و در نهایت “freelancers” که به طور مثال می توان به نویسندگان، هنرمندان، ورزشکاران، مشاوران مستقل و غیره اشاره نمود. در این زمینه دقت نمایید که در چه طبقه ای از مشاغل ذکر شده قرار می گیرید، زیرا این موضوع می تواند به راحتی بر میزان بدهی های مالیاتی شما تأثیر بگذارد. یادآور میشویم در برخی بیزینس ها، گواهینامه ها و مجوز های مختلفی ممکن است لازم باشد که بهتر است جهت بالا بردن شانس موفقیت پروسه خودحمایتی تان این مدارک را نیز جمع آوری نمایید و یا اینکه ممکن است لازم باشد که عضو انجمن حرفه ای یا سازمان های خاصی باشید.

پرداخت مالیات در آلمان

پس از گذراندن این مراحل، به احتمال زیاد لازم است که کسب و کار خود را ثبت کنید و یک گواهی ثبت نام (Gewerbeschein) دریافت کنید. برای دریافت این گواهی شما باید نشان دهید که از شخصیت قابل اطمینان و واجد شرایط کسب و کار خود هستید. داشتن Gewerbeschein شما را ملزم می کند که مالیات تجاری محلی (Gewerbesteuer) را پرداخت کنید و مستلزم آن است که شما بخشی از اتاق بازرگانی محلی (Industrie- und Handelskammer-IHK) شوید و هزینه عضویت آن سالیانه می باشد که باید پرداخت نمایید. متخصصان آزاد ممکن است از روش ثبت نام خاصی در Gewerbeamt معاف باشند به عنوان مثال افرادی که در زمینه کشاورزی یا جنگلداری مشغول به کار در آلمان هستند اما ممکن است مقررات و رویه های دیگری وجود داشته باشد که می بایست در نظر بگیرند و اجرا نمایند. برای پروسه خوداشتغالی در آلمان در زمینه صنایع دستی، ممکن است نیاز به تصویب یک انجمن تجاری داشته باشید و این واقعیت را ثابت کنید که شما استانداردهای کشور آلمان در زمینه صنایع را برآورده میکنید.

منبع سفیران سروش سعادت

 

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani 🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani 🔹وبسایت : Ahangarni.com 🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6 🔹کانال تلگرام : @omidahangarani

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top