تحصیل پزشکی در آلمان

از آنجایی که سیستم آموزشی آلمان بسیار قوی است و تحصیل در این کشور در سال 2020 نیز همچنان رایگان است٬ تحصیل پزشکی در آلمان طرفداران زیادی دارد. آمار بیکاری نیز در این کشور زیر 4% است در نتیجه فارغ التحصیلان در صورت آشنایی با زبان آلمانی به راحتی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند.

 • شرایط تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • مراحل تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • دانشگاه های برتر پزشکی در آلمان کدامند؟

مهاجرت تحصیلی به آلمان

معمولا بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور ابتدا کشورهایی را جستجو می نمایند که نظام آموزشی رایگان دارند و هم اینکه دانشگاه های بیشتری در لیست تایید وزارت بهداشت داشته باشد که قطعا آلمان یکی از این کشورها می باشد. از این روست که مهاجرت به آلمان از طرق مختلف و تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد. تحصیل پزشکی در آلمان نیز همانند بسیار از کشورها سختی های خاص خود را دارد، زیرا آلمان کشوری مدرن و ثروتمند و موفق در جذب سرمایه گذاری های خارجی می باشد و هر ساله میزان زیادی سرمایه گذاری های خارجی در آن صورت می گیرد.

کشور آلمان یکی از کشورهایی می باشد که دارای قومیت های مختلف است. این موضوع نشان دهنده تنوع گستردگی فرهنگی و زبانی این کشور است. دانشجویان با تحصیل در آلمان وارد یک زندگی فرهنگی غنی با فرهنگ ها و سنت های مختلف می شوند، زیرا آلمان به دنبال راهی برای پیشرفت از نظر اقتصادی است بنابراین متقاضیان با توجه به نیازهای خود رشته های تحصیلی مناسب را در دانشگاه ها ایجاد می کنند

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان در سال 2020

تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان، مبتنی بر آموزش عالی و با کیفیت و شهرت بین المللی است. آموزش پزشکی در آلمان به تدریس مبتنی بر آموزش های بیمارستانی، دانشگاه های پزشکی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی متصل می شود. بنابراین تدریس، مراقبت از بیمار و تحقیق، یک چارچوب یکپارچه را تشکیل می دهند که هر کدام از آنها شامل مزایا می باشد، مانند دیگر کشورهای جهان آلمان فرصت های خوبی برای فارغ التحصیلان در پزشکی ارائه می دهد: اشتغال در یک بیمارستان یا به طور کلی در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مشاوره مدیریت و غیره.

مرحله پیشین پذیرش پزشکی آلمان (Preclinical medical study)

دو سال اول تحصیل دروس پایه ای در زمینه موضوعات ذیل ارائه می گردد:

 • فیزیک
 • پروژه های زیست شناختی
 • روانشناسی پزشکی
 • فیزیولوژی جانوری
 • شیمی
 • آناتومی
 • پزشکی
 • فیزیولوژی گیاهی
 • زیست شناسی
 • آناتومی عصبی
 • جامعه شناسی پزشکی
 • بیوشیمی

در طی ترم 3 و 4 به ترتیب سمینارهای یکپارچه ارائه می شود که در این ترم ها دانشجویان دروس عملی آزمایشگاهی را آموزش می بینند که بیشتر موضوعات آزمایشی علوم پایه، از جمله اولین قرار گرفتن در معرض موارد بالینی می باشد کمک های اولیه به عنوان یک دوره در دانشگاه ارائه نمی شود. پس دانشجویان باید برای شرکت در چنین دوره ای در یک موسسه شناخته شده خارج از دانشگاه شرکت نمایند و آزمون جامع را بدهند زیرا در این دوره ها حتما فرد باید مراقبت از بیمار را یاد بگیرد. با این حال، دانش آموزان باید چهار کار بالینی را از سه ماه قبل از ثبت نام آموزش دیده باشند.

مرحله دوم پذیرش پزشکی آلمان (Clinical medical study) 

بعد از پیری کلینیکال (pre clinical) افراد باید برای ورود به دوره کلینیکال قبولی آزمون از دوره علوم پایه را داشته باشد. اولین سال مطالعه این دوره شامل دوره هایی در زمینه های بالینی عمومی است، همچنین یک دوره جامع در معاینه بالینی و روش های معاینه عمومی در زمینه های عملی و غیر عملی میباشد. این فعالیت ها بر اساس دانش هایی که در ترم های قبلی دانشجویان به دست آورده اند، نشات میگیرد.

دانش آموزان در ارتباط مستقیم با بیماران قرار می گیرند و با زمینه های مختلف تخصصی آشنا می شوند. دوره های بالینی شامل ارائه بیماران و تمرینات عملی در بیمارستان است. دوره های نظری در این دوره 25% کاهش پیدا میکند زیرا که بیشتر دوره ها به صورت عملی در آزمایشگاه ها برگزار می شود و کلاس های نظری فقط به یک روز در هفته محدود می شود و دوره های عملی به 5 روز در هفته و به صورت حضور اجباری در تایم های صبح می باشد.

4موضوعات بین رشته ای (شامل متدها و روش های پزشکی جایگزین) و همچنین حضور اجباری و یا اختیاری در سخنرانی ها و سمینارها در جلسات تایم بعد از ظهر نیز می باشد. روش های تدریس و سیاست های معاینه تحت تصمیم خودمختار هر دانشکده است، بنابراین جزئیات این طرح کلی می تواند بین دانشکده های مختلف با توجه به رشته های خاص پیش بینی شده در برنامه درسی خود باشد.

سال آخر تحصیل پزشکی در آلمان (Practical medical study) 

برای ورود به این دوره فرد نیاز دارد که در آزمون سراسری مرحله قبل قبول شود. قبل از آزمون سراسری مرحله قبل باید در سال تحصیلی جاری در آزمایشگاه ها و یا بیمارستان های دانشگاهی، یکی از بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشکده های پزشکی یا موسسات معادل آن شرکت نمایند. در طول این دوره از آموزش بالینی عملی، از دانشجویان انتظار می رود که تجربه خود را در زمینه پزشکی گسترش دهند و دانش و مهارت های پزشکی خود را تا سطح بالایی ارتقا دهند.

دانشجویان در این دوره باید بیاموزند که به صورت فردی با بیماران ملاقات نمایند. دانش آموزان می آموزند که با موارد فردی رفتار کنند و کارهای پزشکی را تحت نظارت پزشک انجام دهند. مشارکت فعال در جلسات بالینی، گفتگوها و کنفرانس ها یکی دیگر از جنبه های آموزشی این دوره می باشد. آموزش های عملی در این دوره شامل 3 دوره 16 هفته ای عملی به صورت تمام وقت می باشد که این دوره ها در دانشگاه های وابسته به بیمارستان تدریس می شود که آموزش و گذراندن دوره های پزشکی و جراحی اجباری می باشد.

الزامات مدرک زبان در آلمان

افراد برای تحصیل پزشکی در آلمان حتما باید در زبان آلمانی مهارت کامل را داشته باشند. به عنوان مثال ارائه مدرک در سطح b1 یا حتی ارائه TestDaf می تواند امتیاز مثبتی برای پذیرش افراد در این زمینه باشد اما در کل به دلیل اینکه کشور آلمان دارای نظام آموزشی رایگان می باشد دارای تعداد زیادی متقاضی برای پذیرش و ویزا مخصوصا در رشته های پزشکی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که خواندن پزشکی در این کشور رقابتی می باشد.

منبع سفیران سروش سعادت

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید
لینک رزرو مشاوره تلفنی

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani
🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani
🔹وبسایت : Ahangarni.com
🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6
🔹کانال تلگرام : @omidahangarani

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top