شرایط تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان برای متقاضیانی که کشور آلمان را برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب می ­نمایند، امکان پذیر بوده و مقصد مناسبی می باشد. دانشگاه های آلمان از سطح و کیفیت علمی بالایی برخوردار هستند و سطح علمی دانشگاه معیار خوبی برای انتخاب متقاضیان می­باشد.دانشگاهای آلمان به دو شکل دولتی و خصوصی می­باشند، تحصیل در دانشگاهای دولتی اغلب رایگان است

ادامه تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان در سه مقطع امکان پذیر است. موسسات آموزش عالی کشور آلمان به سه گروه تقسیم می­شوند. دانشگا­ه ها، موسسات علمی کاربردی و کالج هنر، موسیقی و فیلم، سه گروه موسسات آموزش عالی می ­باشند. اکثر دانشگا­ه های آلمان دولتی می ­باشند و دانشگاه های خصوصی بسیار کمتر در این کشور وجود دارند. اکثر دانشگا­ه های خصوصی، به صورت فنی و حرفه ­ای می­باشند که توسط کشور آلمان اجازه فعالیت دارند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی، هزینه بسیار بالایی دارد. به همین سبب طیف گسترده ­ای از دانشجویان علاقه به تحصیل در دانشگا­ه های فدرال را دارند.

برای تحصیل در کشور آلمان باید مدرک تحصیلی مقاطع بالاتر در کشور خود را داشته باشید. به عنوان نمونه قبولی در کنکور سراسری ایران مورد تأیید کشور آلمان می­باشد، بنابراین برای پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان در مقطع لیسانس باید در کنکور سراسری قبول شده باشید.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

مقطع کارشناسی، اولین مقطع تحصیلی دانشگاهی در کشور آلمان می­باشد که حدود ۶ الی ۸ ترم به طول می­انجامد. تحصیل در مقاطع مختلف آلمان با مقطع کارشناسی آغاز می ­شود. پس از اتمام این مقطع، دانشجویان می­توانند به کار مشغول شوند و یا برای مقطع کارشناسی ارشد آماده شوند. برای اینکه در مقطع لیسانس پذیرش شوید، ابتدا باید در دانشگاه مورد نظر قبول شوید. همچنین متقاضیان باید گواهی پایان دوره ۱۲ سال تحصیلی ابتدایی را ارائه نمایند. بعد از اتمام مقطع تحصیلی کارشناسی، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آغاز می­شود. طول مدت تحصیل در این مقطع با توجه به توانایی­ های دانشجو بین ۳ الی ۴ ترم طول خواهد بود.

برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس، مقطع کارشناسی باید به طور کامل به پایان رسیده باشد. دانشجو در مقطع فوق لیسانس مجوز ۲۰ ساعت کار پاره وقت در حین تحصیل را دارد. مدرک زبان آلمانی سطح B1 برای اخذ پذیرش در این مقطع لازم می­باشد. تحصیل در مقطع دکترا حدود ۲ الی ۵ سال طول خواهد کشید که کار بر روی پروژه تحصیلی، هدف این مقطع می­باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا علاوه بر مدرک زبان و کارشناسی ارشد، باید یک استاد راهنما نیز اخذ شود. بعد از اخذ استاد راهنما می­توانید در قبال دریافت پذیرش، کارهای اولیه و مهم را انجام دهید.

اخذ ویزا برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان و اخذ ویزای تحصیلی ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش شوید. برای اخذ ویزای تحصیلی و ورود به کشور آلمان، ممکن است فرآیند اخذ ویزا چند ماه به طول انجامد. اعتبار ویزای تحصیلی دو سال می­باشد و قابل تمدید مجدد است. علاوه بر ویزای تحصیلی کشور آلمان، متقاضیان باید بعد از ورود به خاک کشور آلمان درخواست مجوز اقامت نمایند. با همراه داشتن ویزا فقط سه ماه زمان خواهید داشت تا در دانشگاه مورد نظر ثبت نام نمایید. اگر به زمان بیشتری لازم داشته باشید، ویزای تحصیلی قابل تمدید به مدت ۳ ماه دیگر نیز می­باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

برای اخد اقامت کشور آلمان، مدارک زیر مورد نیاز است، در مدت دو هفته پس از ورود باید درخواست اقامت دهید.

  • ارائه مدرک بیمه حوادث (سلامت)
  • ارائه عکس مناسب و گذرنامه معتبر
  • ارائه ویزای تحصیلی توسط شخص متقاضی
  • ارائه مدرک تمکن مالی
  • هزینه مجوز اقامت باید پرداخت شود.
  • تثبت نام در دانشگاه کشور آلمان باید تأیید شود.
  • ارائه مدرک زبان
  • مدرک مربوط به ثروت و دارایی شخص، که سالیانه تقریبا باید ۱۰ هزار یورو  باشد. این مبلغ را در حساب تعیین شده واریز کرده و حق برداشت این پول به هیج وجه وجود ندارد.

برای اقدام در دوره ­های زبان آلمانی، متقاضیان باید در امتحان نمره DF یا DSH را کسب نمایند. برای اخذ مجوز اقامت نیازمند چنین مدرکی می­ باشید و همچنین برای زبان اگلیسی نیازمند مدرک تافل یا آیلتس می­باشید. به دلیل اینکه اکثر رشته­ ها در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی ارائه می­ شوند، متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی را اخذ نمایند. برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان و پذیرش در دانشگاه های آلمان مخصوصا رشته ­های آلمانی، نیازمند مدرک زبان آلمانی می­ باشید. برای پذیرش و تحصیل در رشته ­های بین المللی نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارید. اگر مدرک زبان آلمانی ندارید، می­توانید در دروه ­های زبان آلمانی شرکت نمایید و سپس وارد دانشگاه شوید.

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani

🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani

🔹وبسایت : Ahangarni.com

🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top