تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

معمولا افراد پس از آنکه آلمان را به دلیل رایگان بودن تحصیل انتخاب کردند میروند سراغ اینکه بتوانند در آلمان به زبان انگلیسی پذیرش تحصیلی بگیرند. که البته این در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در آلمان مقداری سخت میباشد. زیرا که تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را کمتر دانشگاهی ارائه میکند. اما به هر حال تحت شرایطی امریست ممکن و شدنی.

 1. چه رشته هایی در آلمان برای تحصیل به زبان انگلیسی شانس بیشتری دارند؟

 2. چه سطحی از زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان مورد پذیرش است؟

 3. بهترین شهر و دانشگاه جهت پذیرش تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی کدام دانشگاه ها است؟

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، نباید نگرانی بابت عدم تسلط به زبان آلمانی داشته باشند، زیرا تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است. بسیاری از متقاضیان به دنبال تحصیل در کشورهای اروپایی و کسب تجربه ­ای متفاوت برای ادامه تحصیل می­ باشند. کشور آلمان به عنوان قطب صنعتی اروپا و یکی از ثروتمند ترینهای دنیا شناخته می­شود و از لحاظ موقعیت جغرافیایی و کار و شرایط زندگی برای مهاجرت مناسب می­ باشد. دانشگا­ه های این کشور در بین متقاضیان بسیار پرطرفدار است و تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار می ­باشد.

کشور آلمان مقصد مطمئنی برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل دارند، می ­باشد. همواره کشور آلمان، شرایطی را برای جذب نیروی ماهر و تحصیل کرده مهیا می­ نماید. بازار کار این کشور باتوجه به صنعتی بودن کشور آلمان بسیار خوب می­ باشد و در دسترس مهندسین قرار دارد.

رشته­ های موجود به زبان انگلیسی در آلمان کدام است؟

امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی در کشور آلمان وجود دارد، تحصیل در بسیاری از دانشگاه های این کشور رایگان می ­باشد. رایگان بودن تحصیل به زبان انگلیسی، امتیاز ویژه ­ای برای متقاضیان خواهد بود. اگر می­ خواهید به تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مشغول شوید، باید مدرک آیلتس 6.5 را ارائه نمایید. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته­ ها در دانشگاه ه­ای آلمان با توجه به تغییرات نظام آموزش عالی، فراهم شده است. کمترین میزان دوره ­های ارائه شده به زبان انگلیسی در رشته ­های:

 • زبان و مطالعات فرهنگی
 • پزشکی
 • هنر
 • تئوری هنر
 • ورزش
 • و دامپزشکی می باشد.

بیشترین تعداد دوره ­های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در کشور آلمان، شامل رشته­ های:

 • مهندسی
 • علوم طبیعی
 • و رشته­ های مرتبط با اقتصاد می باشد.

در مقطع کارشناسی رشته‌ های فناوری اطلاعات، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا به زبان انگلیسی تدریس می­ شوند. این رشته­ ها در دانشگا­ه های آخن، کارلسروهه، برمن و مان هایم تدریس می ­شوند.

البته برخی از رشته ­های ذکر شده، تحصیل در ترم اول دوره کارشناسی فقط به زبان انگلیسی صورت می پذیرد. در ترم­ های پایانی، دوره ­ها به زبان آلمانی ارائه می ­گردند، بنابراین متقاضیان باید به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی تسلط داشته باشند.

شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

کشور آلمان دارای بهترین دانشگا­ه های معتبر در اروپا است و در بحث آموزش پیشتاز می­ باشد. متقاضیان به همین دلیل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکترا، این کشور را انتخاب می نمایند. دانشجویان می ­توانند از بهترین دانشگا­ه های اروپا، به طور رایگان مدرک تحصیلی خود را اخذ نمایند. همچنین متقاضیان می ­توانند شانس خود را در مقطع دکترا، برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهند. طول دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در آلمان، حدود دو سال می­ باشد. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در 37 رشته متفاوت وجود دارد.

دانشگا­ه های گوتینگن، هامبورگ، فرایبورگ و درسدن، این رشته ­ها را ارائه می­دهند.

کشور آلمان به دانشجویان مقطع دکترا، توجه خاصی دارد و برای آنها شرایط ویژه ­ای فراهم نموده است. تحصیل در مقطع دکترا با شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان صورت می­ گیرد، همچنین دانشجو به طور شخصی نیز می ­تواند شهریه دانشگاه را پرداخت نماید. این کشور برای دانشجویان دکترا، حقوق ماهیانه در حدود 2 هزار دلار اختصاص داده است. به همین دلیل رقابت برای اخذ بورسیه دکترا در این کشور بسیار سخت می ­باشد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا شامل موارد زیر می باشد:

 • در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگا­ه های معتبر
 • اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس۶٫۵ )
 • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترا فرد را پشتبانی نماید.

اکثرا در رشته ­های مهندسی در مقطع دکترا، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی انجام می شود.

دانشگاه های انگلیسی زبان کشور آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان که در دوره های آنها به زبان انگلیسی ارائه می شود، به شرح زیر است:

دانشگاه علوم کاربردی Hochschule Mannheim

موسسه فناوری کارلسروهه

دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین

دانشگاه علوم کاربردی برمن

دانشگاه جاکوبز

مونیخ Technische Universitat

دانشگاه گوتینگن

مؤسسه مکس پلانک

برلین Freie Universitat

Technische Universitat Dresden

دانشگاه علوم کاربردی مونیخ

دانشگاه بن

دانشگاه سارلند

مدرسه فرانکفورت مالی و مدیریت

Technische Universitat Kaiserslautern

دانشگاه هامبورگ

دانشگاه ULM

HHL لیپزیگ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت

دانشگاه بیروت

مدرسه مدیریت WHU-Otto Beisheim

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه آچن RWTH

برلین HTW

برلین Technische Universitat

TU Darmstadt

دانشگاه هوهنهایم

دانشگاه ارفورت

دانشگاه فرایبورگ

اگر قصد تحصیل در دانشگاه عمومی را دارید، به سختی می ­توانید رشته­ ای پیدا نمایید که به زبان انگلیسی ارائه شود. زیرا اکثر رشته ­ها در دانشگاه های عمومی به زبان آلمانی تدریس می­ شوند. و شرط لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی داشتن مدرک زبان آلمانی است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

در کشور آلمان، شهریه دوره­ های زبان انگلیسی و زبان آلمانی فرق زیادی با هم ندارد. تفاوت شهریه ­ها به نوع دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. دانشجویان اروپایی و بین المللی با پرداخت هزینه کمی می­توانند در دانشگاه ه­ای دولتی آلمان ثبت نام نمایند. دیگر هزینه ­ها نیز به صورت رایگان در این دانشگا­ه ها در مقاطع تحصیلی عالی خواهد بود. هزینه رفت و آمد، امکانات غذایی و ثبت نام دانشجویان در هر ترم، مبلغی در حدود 50 الی 200 یورو خواهد بود. موسسات خصوصی از سوی دولت آلمان، یارانه ­ای دریافت نمی­ نمایند، تأمین خرج و مخارج این موسسات، از طریق شهریه­ ها صورت می­ پذیرد.

میزان شهریه ممکن است در سال به 20 هزار یورو برسد و این مبلغ توسط دولت مشخص نمی­ گردد. هزینه های مختلف شهریه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. رشته­ های علوم اجتماعی نسبت به رشته­ های مهندسی و بازرگانی، معمولا هزینه شهریه پایین تری دارند. تحصیل در دوره ­های دکترا در دانشگاه های دولتی تا 6 ترم ابتدایی، نیازی به پرداخت شهریه نمی ­باشد. هزینه­ های هر ترم دانشجویان مقطع دکترا، حداکثر مبلغی در حدود 300 یورو می­ باشد.

فوق لیسانس در آلمان

دوره­ های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می­ شود. پس از دوره­ کارشناسی، دانشجویان به طور مستقیم وارد دوره کارشناسی ارشد می­ شوند. دوره­ های پیوسته برای دانشجویان آلمانی، دانشجویان اروپایی و دانشجویان بین المللی رایگان می­ باشد. دوره­ های کارشناسی ارشد ناپیوسته به صورت مستقل می ­باشند و بیشتر در مناطق تخصصی، برگزار می­شوند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس

 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع لیسانس و قبل از آن
 • ارائه مدرک زبان
 • مدارک هویتی
 • انگیزه نامه پذیرش مقطع فوق لیسانس

هزینه دوره ­های کارشناسی ارشد ناپیوسته در دانشگا­ه های دولتی در حدود 5000 یورو می­ باشد. اما هزینه این دوره ها در دانشگا­ه های خصوصی حدود 30 هزار یورو در سال می­ باشد.

منبع سفیران سروش سعادت

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani

🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani

🔹وبسایت : Ahangarni.com

🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top