تجربه ی دریافت ویزا

به قلم مینا

من حدودا یک ساعت قبل از ساعت مقرر گفته شده در ایمیل سفارت حضور داشتم. وقت من ساعت ۹ بود ولی من ساعت ۸:۴۵ وارد سفارت شدم. با نشون دادن ایمیل سفارت و پاسپورت اجازه ورود پیدا کردم.
بعد از چک امنیتی دوباره پاسپورت رو با لیست ویزاهای دانشجویی چک میکنند و شماره باجه شما رو اعلام میکنند. مرحله بعدی تحویل موبایل و وروود به ساختمان اصلی هست و توی نوبت باجه مورد نظر دو نفر جلوتر از من بودن و زیاد معطل نشدم. به باجه که مراجعه کردید حدودا به طور کلی یک ربع کار تحویل مدارک و مصاحبه باهم طول میکشه. در صورت کامل بودن مدارک و عدم نقصی دو فرم امنیتی به شما داده میشه که امضا کنین.
مصاحبه کوتاهی متناسب با مدرک زبان شما و در حد مهارت زبان شما انجام میشه. به طور مثال برای کسی که با مدرک زبان انگلیسی اقدام به پذیرش کردن سوالات به انگلیسی پرسیده میشن.

از من در حد زبان آلمانی ارایه شده دو سوال به زبان آلمانی پرسیده شد :

-چرا کشور آلمان را برای تحصیل انتخاب کردید؟
-در رابطه با رشته خود تضیحات کامل دهید و توصیف کنید.
در حین تکمیل فرم ها هم افسر سوالاتی به فارسی پرسید:
-آیا خویشاوندی در آلمان دارید؟
-محل دانشگاه شما کدام شهر بوده؟
-مدرک زبان شما چه حد و با چه نمره ای است؟

بعد از اتمام کار به شما فیش پرداخت ۶۰ یورو داده میشه. حدودا در صف صندوق ۲-۳ دقیقه هستید و اگر یورو خورده هم نداشته باشید مشکلی معمولا پیش نمی آید و بقیه پول پس داده میشه. نهایاتا هم روی فیش پرداختیتون برگه ی کوچکی ضمیمه میشه که شماره ی پرواندتون روش نوشته شده (همین شماره ی پرونده در آینده تو سایت سفارت اعلام میشه و میفهمید که ویزا گرفتید یا نه). در نهایت هم از ساختمون خارج شده و با تحویل موبایل از سفارت خارج میشید.

نکات مهم:

-صفحه دوم گذرنامه قبل از کپی گرفتن امضا شده باشه

-تمام صفحات انگیزه نامه و رزومه در گوشه سمت راست امضا شده باشه

-شما به بیمه در این روز احتیاجی ندارید با اینکه در صف انتظار حرف های استرس زا زیاد زده میشه ولی شما هنگام موافقت با ویزا اقدام به تهیه بیمه میکنین.

-در فرم درخواست ویزا قسمت شماره ۱۰ باید آدرس دانشگاه مورد نظر را وارد کنید.

-پک های مورد نیاز قبل از ورود به باجه مرتب شده باشد که باعث عصبانیت افسر نشه.

-عکس پاسپورتی تهیه شده حتما با پس زمینه سفید باشه.

-اسم و فامیل هنگام رزرو وقت سفارت اینترنتی درست و کامل وارد بشه. دقیقا مشابه با پاسپورت. ترتیب نام و نام خانوادگی خیلی مهمه.

-اصل مدارک رو به طور کامل همراه خودتون داشته باشید. حتی اگر آخرین مدرک تحصیلیتون در گرو دانشگاه باشه به طور موقت با دادن سفته مدرک را برای روز سفارت آزاد کنید و همراه خود بیارید.

در انتها با تکمیل بودن مدارک و آمادگی قبلی با سوالات مصاحبه به راحتی و خوبی مراحل طی میشه.

با آرزوی موفقیت

مینا

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top