اقامت پس از تحصیل در آلمان

برای اقامت پس از تحصیل در آلمان را­ه های زیادی وجود دارد که در این مقاله به شرح این راه ها و شرایط لازم برای اخذ اقامت خواهیم پرداخت. کشور آلمان در اروپا واقعا شده است و برخی از همسایگان مهم آن، کشورهای هلند، فرانسه، دانمارک، اتریش و سوئیس می­ باشند. نظام سیاسی آلمان، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی و شامل ۱۶ ایالت مستقل می­ باشد. کشور آلمان با جمعیت حدود ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور قاره اروپا و همچنین ثروتمندترین کشور در اروپا محسوب می­شود. واحد پول این کشور، یورو و زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی می­ باشد و شهرهای برلین، مونیخ و هامبورگ، شهرهای مهم آلمان می­ باشند. جمعیت کشور آلمان رو به پیری است و به همین دلیل مقصد بسیار خوبی برای مهاجرین می ­باشد.

راه­ های اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان

در حال حاضر متقاضیان بسیاری به دلیل امکانات عالی و شرایط خوب زندگی در آلمان، این کشور را برای مهاجرت انتخاب می­ نمایند. امکان تحصیل، زندگی مطلوب، کار مناسب و سرانجام اخذ اقامت آلمان در این کشور وجود دارد. روش­های مختلف اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان به شرح زیر می­ باشد:

  • اخذ اقامت از طریق ازدواج
  • اخذ اقامت از طریق تولد
  • اخذ اقامت از طریق تحصیل
  • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
  • اخذ اقامت از طریق کار
  • اخذ اقامت از طریق پناهندگی

در ادامه به شرح هر کدام از این راه های موجود می پردازیم.

مجوز اقامت ضمن کاریابی در آلمان

متقاضیان می­ توانند در حین کاریابی بر اساس تخصص و مدرک تحصیلی، در دفتر ثبت اتباع خارجی درخواست مجوز اقامت ۱۸ ماهه ارائه دهند. متقاضبان در مدت ۱۸ ماه می­ توانند از هر نوع کاری، وضعیت مالی خود را بهبود بخشند و کار مورد نظر خود را پیدا نمایند.

مجوز اقامت جهت اشتغال در آلمان

بعد از دریافت یک پیشنهاد کاری مناسب، می­ توانید درخواست مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا را ارائه نمایید. دو نوع اقامت فوق دارای شرایط خاصی هستند، با توجه به انتخاب هدف خود در آینده یکی از آنها را انتخاب نمایید. اگر هدف شما زندگی و کار در یکی از کشورهای اتحادیه است، اخذ کارت آبی گزینه مناسبی می ­باشد.

مجوز اقامت کشور آلمان یا کارت آبی، امکان اشتغال را برای شما مهیا می نماید که اعتبار زمانی محدودی دارد. اگر به کار خود به طور مداوم ادامه دهید، می­ توانید مجوز اقامت خود را بدون هیچ مشکلی تمدید نمایید. ۲ سال بعد از صدور مجوز اقامت کارت آبی کشور آلمان، می ­توانید اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. با کارت آبی اتحادیه قادر خواهید بود به مدت ۱۲ ماه در خارج از خاک کشور آلمان زندگی نمایید. با اخذ مجوز اقامت آلمان، حداکثر به مدت شش ماه ­می­ توانید در خارج از خاک این کشور اقامت نمایید.

اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق ازدواج

اگر متقاضی خارجی با شهروند آلمانی ازدواج نماید، در این صورت متقاضی می­ تواند اقامت و تابعیت این کشور را کسب نماید. شرایط و مدارک اخذ اقامت کشور شامل موارد، داشتن تمکن مالی برای تأمین هزینه ­های زندگی، حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A1 و ارائه مدارکی مبنی بر اثبات هدف واقعی ازدواج متقاضی می باشد.

متقاضی با داشتن شرایط فوق می­ تواند به تحصیل رایگان بپردازد و مشغول به کار شود. پس از حدود سه سال زندگی مداوم در کشور آلمان می­ تواند اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان را دریافت نماید. اخذ اقامت این کشور از راه ازدواج به جنسیت فرد متقاضی ارتباطی ندارد. در صورت اخذ اقامت از این طریق، متقاضی قادر خواهد بود از تمامی امکانات افراد تبعه حوزه شینگن استفاده نماید.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

متقاضیان زیادی علاقه مند به اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق کار می­ باشند. متقاضی برای یافتن کار باید تخصص و رشته تحصیلی مناسب با کار را داشته باشد. دانشجویانی که در کشور آلمان تحصیل کرده ­اند، به راحتی قادر خواهند بود کار مورد نظر را پیدا نمایند. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیل شدن در آلمان، فرصت ۱۸ ماهه برای یافتن کار مناسب را دارند. پس از یافتن کار مورد نظر می­ توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. متقاضیان از طریق کار می­توانند با پرداخت مالیات و پس از دو سال اقامت دائم در کشور آلمان، تابعیت این کشور را اخذ نمایند. آشنایی و تسلط به زبان آلمانی یکی از موارد مهم برای موفقیت در کار در کشور آلمان می­ باشد.

https://youtu.be/8UH4WaAGNN0

آخرین و بروز ترین اخبار المان در کانال یوتوب

منبع سفیران سروش سعادت

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید
لینک رزرو مشاوره تلفنی

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani
🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani
🔹وبسایت : Ahangarni.com
🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6
🔹کانال تلگرام : @omidahangarani

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top