آزمون تست داف TestDaf

ایرانیان بسیاری علاقه مند تحصیل در آلمان هستند و برای این امر نیازمند ارائه نمره TDN 4 از آزمون تست داف TestDaf یا آزمون زبان آلمانی می باشند. تست داف مخفف عبارت آلمانی Test Deutsch als Fremdsprache به معنای آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان دوم می باشد. هدف از این آزمون تایید مهارت زبان آلمانی متقاضیانی است که مایل به تحصیل یا کار در آلمان هستند. لازم است بدانید که این آزمون در ۹۵ کشور جهان و تحت نظارت انیستیتو تست داف (TestDaf-Institut) آلمان برگزار می شود. اما سوالاتی در خصوص تست داف در بین متقاضیان ایرانی وجود دارد که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی در پاسخ به آنها دارند:

 • شرایط ثبت نام و شرکت در آزمون تست داف چیست؟
 • شرایط مدرک زبان آلمانی برای تحصیل و کار در آلمان چیست؟
 • مهلت ثبت نام و هزینه شرکت در آزمون TestDaf چقدر است؟
 • مراکز آزمون تست داف برای شرکت داوطلبان ایرانی کجاست؟

شکی نیست که آلمان بعد از ایالات متحده آمریکا، دومین مقصد مهاجرتی بسیار محبوب در جهان است. قانون مهاجرتی جدید آلمان (مصوب ۱ ژانویه سال ۲۰۰۵) در واقع قانونی است که مهاجرت متخصصان و کارگران مهارت بالای خارجی به کشور آلمان را تسهیل می کند. در همین راستا نیز، اجرای قانون بلوکارت اروپایی (آوریل ۲۰۱۲) موجبات دسترسی راحت تر شهروندان خارجی مهارت بالا را به کار و زندگی در آلمان فراهم ساخت. در زمینه تحصیلات عالی نیز، آلمان با وجود سیستم آموزش عالی بسیار مدرن و پیشرفته و تحصیل رایگان یکی از ایده آل ترین کشورهای جهان برای دانشجویان خارجی محسوب می شود.

ضرورت اخذ مدرک زبان آلمانی

متقاضیان کار و تحصیل در آلمان باید بدانند که برای مهاجرت به آلمان نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی هستند. اولا اصولا آموزش در دانشگاه های آلمانی به زبان آلمانی است. پس یکی از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان برای اثبات مهارت زبان آلمانی خود نیازمند ارائه یکی از مدارک ذیل هستند:

 • گواهی DSH (بالاتر از سطح ۲)
 • گواهی آزمون تست داف TestDaf (سطح ۴ مطابق سطح B1 چارچوب زبان مشترک اروپایی)
 • گواهی GDS (بالاتر از سطح C2)
 • گواهی تست موسسه آموزش زبان آلمانی گوته

آزمون تست داف TestDaf چیست؟

تست داف TestDaf آزمون زبان فراگیران خارجی زبان آلمانی است که معمولا قصد تحصیل یا کار در کشور آلمان را دارند. این آزمون به طور مرکزی توسط موسسه تست داف TestDaf-Institut واقع در هاگن (Hagen) آلمان در بیش از ۹۵ کشور دنیا و بیش از ۴۵۰ مرکز آزمون مدیریت و ارزیابی می شود. کلیه داوطلبان این آزمون در سراسر جهان سوالات هماهنگی را دریافت و آزمون ها نیز توسط تصحیح کنندگان آموزش دیده ای نمره دهی می شود.

آزمون تست داف متشکل از چهار بخش درک شنیداری (Listening comperhension)، درک خوانشی (Reading comprehension)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) می باشد. آزمون مذکور به عنوان مدرک اثبات توانایی دانشجویان خارجی مورد تایید اکثر دانشگاه های آلمانی می باشد. ضمنا، نتایج آزمون در یکی از ۳ سطح زیر (مطابق سطوح B2 تا C1 چارچوب مرجع مشترک زبانی اروپا) مشخص و به اطلاع داوطلبان رسانده می شود:

 • (TestDaF-Niveaustufe 5 (TDN 5 – TestDaF level 5
 • (TestDaF-Niveaustufe 4 (TDN 4 – TestDaF level 4
 • (TestDaF-Niveaustufe 3 (TDN 3 – TestDaF level 3
 • کلیه دانشگاه های آلمانی گواهی تست داف را به رسمیت شناخته و قبول می کنند.
 • امکان شرکت در این تست نه تنها در آلمان بلکه در بیش از ۹۰ کشور جهان نیز فراهم می باشد.
 • نتایج تست مستقیما از طریق ایمیل یا پست الکترونیکی به دست داوطلبان می رسد.
 • نتایج تست مذکور برای کاریابی و اخذ ویزای کار آلمان نیز مورد تایید نهادهای ذیربط آلمانی می باشد.
 • گواهی TestDaf برای دوره زمانی نامحدودی معتبر است.

امتیاز لازم تست داف TestDaf جهت تحصیل در آلمان

همانطوری که در جریان هستید، برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان علاوه بر داشتن مدارک تحصیلی و ریز نمرات مربوطه شما نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانی نیز هستید. یکی از گزینه های اثبات مهارت زبان آلمانی نیز ارائه نمره آزمون تست داف TestDaf می باشد که مورد سوال اکثر متقاضیان می باشد.

مهلت ثبت نام آزمون تست داف TestDaf

یکی از مواردی که حتما قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان باید مد نظر داشت، اطلاع از تاریخ های ثبت نام و شرکت در آزمون تست داف می باشد. اما در زمان انتخاب تاریخ آزمون، حتما باید بدانید که فرآیند ارزیابی عملکرد داوطلبان معمولا ۶ هفته طول می کشد. بنابراین، داوطلبان می بایست تاریخ برنامه ریزی شده اعلان نتایج را با مهلت های درخواست از دانشگاه های آلمانی تطبیق دهند و تاریخ مناسبی را برای آزمون TestDaf انتخاب نمایند. جدول زیر نشانگر تاریخ های آزمون تست داف در سال ۲۰۲۰ می باشد. توجه داشته باشید که قبل از تاریخ تعیین شده در ستون نتیجه، هیچگونه اطلاعاتی درباره نتایج آزمون ارائه نمی شود:

آزمون شماره آزمون مهلت ثبت نام نتیجه
۱۳ فوریه ۲۰۲۰ T103 ۱۱/۲۱/۲۰۱۹- ۱/۱۶/۲۰۲۰ از ۳/۲۶/۲۰۲۰
۲۲ آوریل ۲۰۲۰ T104 ۲/۲۶/۲۰۲۰- ۳/۲۷/۲۰۲۰ از ۳/۶/۲۰۲۰
۳ ژوئن ۲۰۲۰ T105 ۴/۸/۲۰۲۰- ۶/۵/۲۰۲۰ از ۷/۱۵/۲۰۲۰
۲۲ جولای ۲۰۲۰ T106 ۲۷ می ۲۰۲۰- ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰ از ۲/۹/۲۰۲۰
۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰ T107 ۱۶ جولای ۲۰۲۰- ۱۳ آگوست ۲۰۲۰ از ۱۰/۲۲/۲۰۲۰
۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ T108 ۱۵.۹.۲۰۲۰- ۱۳.۱۰.۲۰۲۰ از ۲۲/۱۲/۲۰۲۰

مراکز تست داف TestDaf و هزینه آزمون

تست داف در تقریبا ۹۵ کشور جهان و ۴۵۰ مرکز آزمون به صورت بین المللی برگزار می شود. همانطوری که در جدول فوق نیز مشاهده گردید، آزمون مذکور هر سال ۶ بار برگزار می شود. برای ثبت نام در این آزمون، شما باید به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به وب سایت موسسه تست داف به نشانی https://www.testdaf.de/ مراجعه و نسبت به ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون اقدام نمائید. نماینده رسمی برگزاری آزمون تست داف در ایران موسسه آموزش زبان آلمانی گوته (DSIT) می باشد.

نحوه ثبت نام متقاضیان ایرانی بدین صورت است که ابتدا در سایت موسسه آموزش زبان آلمانی گوته (dsit.org.ir) ثبت نام و پس از دریافت کد پرداخت (TAN-Number) از طریق ایمیل، شما می توانید وارد سایت testdaf.de شده و ثبت نام خود را تکمیل نمائید. لازم به ذکر است که هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون تست داف TestDaf برای متقاضیان ایرانی €۱۳۰ (یورو) می باشد.

🔹پیج کاری : @omid.Ahangarani

🔹پیج لایف استایل : @omidahangarani

🔹وبسایت : Ahangarni.com

🔹کانال یوتوب : https://bit.ly/34CoDJ6

در پایان اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما تماس بگیرید لینک رزرو مشاوره تلفنی

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top